Tulosta

Pohjois-Suomen mestaruuskilpailut /nuorten Kultainen Kampi (N/M10-16) -rata-ajot Rovaniemellä 13.-14.7. 2007:

200 metriä lentävällä lähdöllä (eräajon karsinta):

N12: 1) Minni Leppänen TWD 22,5. M12: 1) Anselmi lehtinen TuUL 17,8, 2) Vilhelmi Lehtinen TuUL 18,8. M14: 1) Eemeli Välimaa OPP 14,6 (PSE), 2) Joonas Nikunlassi OPP 15,7, 3) Valtteri Peteri OPP 16,3, 4) Vili Leppänen TWD 17,2. M16: 1) Tuomas Lilja OPP 14,9, 2) Simo Alatarvas OPP 15,8. Naiset: 1) Päivi Parttimaa Cyclos 17,1 (N30-40 PSE). Miehet: 1) Tuomas Lilja OPP 14,9 , 2) Antti Kulmala OPP 15,0, 3) Markku Väyrynen 15,7, 4) Simo Alatarvas OPP 15,8, 5) Mikko Rapo OPP 16,0, 6) Tuomo Pelttari Cyclos 16,6, 7) Timo Riihiniemi OPP 16,8, 8) Oiva Lukkari OPP 20,8.

Eräajo:

M12: 1) Anselmi Lehtinen TuUL, 2) Vilhelmi Lehtinen TuUL. M14: 1) Joonas Nikunlassi OPP, 2) Eemeli Välimaa OPP, 3) Valtteri Peteri OPP, 4) Vili Leppänen TWD: M16: 1) Tuomas Lilja OPP, 2) Simo Alatarvas OPP. Miehet: 1) Antti Kulmala OPP, 2) Tuomas Lilja OPP, 3) Markku Väyrynen OPP, 4-7) Mikko Rapo OPP, Tuomo Pelttari Cyclos, Simo Alatarvas OPP, Timo Riihiniemi OPP.

500 metrin aika-ajo:

N10: 1) Iina Väyrynen OPP 59,7, 2) Neea Huikuri OPP 1.00,2, 3) Veera Salminen Cyclos 1.27,3. N12: 1) Minni Leppänen TWD 1.04,7. M12: 1) Jere Myllymäki CCH 47,3, 2) Anselmi Lehtinen TuUL 50,0, 3) Vilhelmi Lehtinen TuUL 53,4, 4) Iiro Väyrynen OPP (PSM 1.) 58,3. M14: 1) Eemeli Välimaa OPP 43,2 (siv. PSE:stä), 2) Joonas Nikunlassi OPP 44,4, 3) Valtteri Peteri OPP 45,1, 4) Vili Leppänen TWD 49,7. M16: 1) Tuomas Lilja OPP 42,2, 2) Simo Alatarvas OPP 44,6. M40: 1) Markku Väyrynen OPP 44,0. M50: 1) Tuomo Pelttari Cyclos 47,6, 2) Jouko Kestilä OPP 48,5, 3) Timo Riihiniemi OPP 48,6. M60: 1) Oiva Lukkari OPP 59,8. Naiset: 1) Päivi Parttimaa Cyclos 47,2 (N30-40 PSE). Miehet: 1) Antti Kulmala OPP 41,9, 2) Mikko Rapo OPP 43,9, 3) Pekka Välimaa OPP 45,1.

2 km:n aika-ajo:

N10: 1) Iina Väyrynen OPP 4.12,6, 2) Neea Huikuri OPP 4.22,8, 3) Veera Salminen Cyclos. N12: 1) Minni Leppänen TWD 4.22,6. M12: 1) Jere Myllymäki CCH 3.27,3, 2) Anselmi Lehtinen TuUL 3.46,4, 3) Vilhelmi Lehtinen TuUL 3.55,2, 4) Iiro Väyrynen OPP (PSM 1.) 3.58,8. M14: 1) Eemeli Välimaa OPP 3.12,0, 2) Valtteri Peteri OPP 3.15,2, 3) Joonas Nikunlassi OPP 3.19,7, 4) Vili Leppänen TWD 3.39,5. M16: 1) Tuomas Lilja OPP 2.57,0 (väliaikana 1 km: 1.27,1), 2) Simo Alatarvas OPP 3.12,5. M50: 1) Tuomo Pelttari Cyclos 3.09,3, 2) Timo Riihiniemi OPP 3.19,7, 3) Jouko Kestilä OPP 3.21,0. M60: 1) Oiva Lukkari OPP 4.02,9.

3 km:n aika-ajo:

M40: 1) Markku Väyrynen OPP 4.43,0. Naiset: 1) Päivi Parttimaa Cyclos 5.12,1 (väliaikana 1 km: 1.38,7 ja 2 km: 3.26,0 N30-N40 PSE).

4 km:n aika-ajo:

Miehet: 1) Antti Kulmala OPP 5.57,6, 2) Mikko Rapo OPP 6.31,7.

2 km:n joukkueajo:

N10: 1) OPP (Iina Väyrynen, Neea Huikuri) 4.16,0 (N10-12 PSE).

10 kierroksen linja-ajo: N10: 1) Iina Väyrynen OPP 8.37. N12: 1) Minni Leppänen TWD 8.40. M12: 1) Anselmi Lehtinen TuUL 7.45, 2) Vilhelmi Lehtinen TuUL 7.47, 3) Iiro Väyrynen OPP 8.09 (PSM 1.).

15 kierroksen linja-ajo: Naiset: 1) Päivi Parttimaa Cyclos 11.17. M14: 1) Eemeli Välimaa OPP 11.15, 2) Valtteri Peteri OPP 11.17, 3) Vili Leppänen TWD s.a., 4) Joonas Nikunlassi OPP s.a. (PSM 3.)

25 kierroksen linja-ajo: Miehet: 1) Antti Kulmala OPP 15.35. M16: 1) Tuomas Lilja OPP 15.44, 2) Simo Alatarvas OPP 17.11. M40: 1) Markku Väyrynen OPP 16.27. M50: 1) Tuomo Pelttari Cyclos 18.20.

2 km:n joukkueajo:

M14: 1) OPP (Eemeli Välimaa, Joonas Nikunlassi, Valtteri Peteri) 3.06,9.

4 km:n joukkueajo:

Miehet: 1) OPP (Antti Kulmala, Tuomas Lilja, Markku Väyrynen, Simo Alatarvas) 5.59,7.

Ylimääräiset lajit (ei PSM):

200 metriä lentävällä lähdöllä: N10: 1) Iina Väyrynen OPP 22,2 (N10-12 PSE). 200 metriä aika-ajona: Naiset: 1) Päivi Parttimaa Cyclos 21,7 (N30-40 PSE). 500 m:n aika-ajo: M14: 1) Joonas Nikunlassi OPP 44,1. 500 metriä lentävällä lähdöllä: N10: 1) Iina Väyrynen OPP 55,0 (N10-12 PSE). Naiset: 1) Päivi Parttimaa Cyclos 42,8 (N30-40 PSE).