Tulosta

 

RUKA GP 2014

Maantiepyöräilyn etappikilpailu
Ruka-Kuusamo-Finland

14.-15.6.2014


Tulosta (print)

Ruka GP          
Startlist Kuksa Kriterium 14.6.2014 klo 15      
               
               
Pikkurata 400m (group 1)          
1   Eine Merenkukka N8 OP-P 3 rounds    
2   Henri Tuomi M8 Cyclos      
3   Eero Väyrynen M8 OP-P      
4   Eero Merenkukka M8 OP-P      
               
5   Ellinoora Ojala N10 Cyclos 5 rounds    
6   Laura Rossi N10 OTC      
7   Aaro Väyrynen M10 OP-P      
               
               
Ryhmän 2 lähtö aikaisintaan klo 15.30 / Group 2 earliest at 15.30      
               
Iso rata (3,3km)          
Group 2          
8   Karoliina Ojala N14 Cyclos 2 rounds    
14   Kaisa Ojala N40 Cyclos      
15   Irene Väyrynen N40 OP-P      
16   Synnoeve Solbakk N40 Sirma IL/NOR      
46   Oiva Lukkari M70 OP-P      
               
9   Niko Heikkilä M14 OP-P 3 rounds    
10   Konsta Soini M14 OTC      
12   Iina Väyrynen N16 OP-P      
13   Neea Huikuri N16 OP-P      
42   Aimo Jokiranta M60 Cyclos      
43   Eero Räihä M60 OTC      
44   Tuomo Pelttari M60 OTC      
               
               
Next start about 10 minutes after group 2 finished        
               
Group 3          
Sprints for N-elite; round1 and round3, notice neutral round!      
               
17   Piera Jon Holm M16 Sirma IL/NOR neutral + 5 rounds  
30   Tommi Järvinen M40 LaPy      
31   Denis Kondurov M40 RUS      
32   Markku Väyrynen M40 OP-P      
33   Mikhail  Smolkin M40 Solnyshko/RUS      
34   Kyösti Soini M40 OTC      
35   Pasi Nurmela M40 OTC      
36   Jarmo Ollanketo M50 KoIsku      
37   Pavel  Samodov M50 Imandra/RUS      
38   Keijo Hongisto M50 OuTa      
39   Magne Andersen M50 Sirma IL/NOR      
40   Andrey Lobachkov M50 Pilgrims/RUS      
41   Aimo Luiro M50 Cyclos      
120   Rosa Törmänen N-elite Cyclos      
               
               
Next start about 10 minutes after group 3 finished        
               
Group 4          
Sprints for M18, M-elite and M-kilpa in their own classies; rounds 1, 4 and 7. Notice neutral round!
               
50   Anders Boine Verstad M18 Sirma IL/NOR neutral + 10 rounds  
51   Henrik Joks M18 Sirma IL/NOR      
52   Aku Keloneva M18 OTC      
53   Jussi Pesonen M18 Cyclos      
54   Junne Solbakk Anti M18 Sirma IL/NOR      
70   Ole Henrik Somby M-elite Sirma IL/NOR      
71   Ivan  Selivanov M-elite Solnyshko/RUS      
72   Kent Sippola M-elite OTC      
74   Lieven de Rycke M-elite Finnfalz      
75   Marko Törmänen M-elite OTC      
76   Iiro Mäntyniemi M-elite Cyclos      
77   Arno Hämäläinen M-elite TWD-Länken      
78   Lauri Siukola M-elite HlTarmo      
79   Juha Kangaskokko M-elite OTC      
101   Iiro Väyrynen M-kilpa OP-P      
102   Juhani Timmerbacka M-kilpa OTC      
103   Antti Räty M-kilpa OTC      
104   Stein Joks M-kilpa Sirma IL/NOR      
105   Pekka Hartikka M-kilpa OTC      
106   Per Torleiv Ravna M-kilpa Sirma IL/NOR      
107   Vasily Sorokin M-kilpa Pilgrims/RUS      
108   Antti Kulmala M-kilpa OP-P      
109   Ivan Lazarev M-kilpa Solnyshko/RUS      
110   Ville Pesonen M-kilpa Cyclos      
111   Valtteri Härkönen M-kilpa CCH      
112   Joonas Koskelainen M-kilpa Cyclos      
113   Petri Lahtinen M-kilpa OTC      
114   Pekka Kähkölä M-kilpa OTC      
115   Petri Hyppönen M-kilpa OTC      
               
               
Prologi and Kriterium award seremony at Tykky (beside finish-area) at 19.00